Izraelskie władze nakazały w środę zamknięcie na pół roku kilku palestyńskich organizacji w Jerozolimie, w tym biur stacji telewizyjnej Palestine TV- poinformowali agencję AFP przedstawiciele tych organizacji.

Do zamknięcia zmuszono: biura stacji Palestine TV - kanału związanego z władzami Autonomii Palestyńskiej, spółka Al-Araz, w której lokalach mieszczą się te biura, a także meczet, ośrodek zdrowia i biuro przy palestyńskim ministerstwie edukacji w Jerozolimie.

Zatrzymano również dyrektora tego biura, a także dyrektora Al-Araz, a korespondenta telewizji Palestine TV przesłuchano - powiadomiły AFP źródła związane ze sprawą.

Izrael uważa Jerozolimę w całości za swoją stolicę, co nie zostało uznane przez społeczność międzynarodową. Palestyńczycy mają nadzieję, że Jerozolima Wschodnia, część miasta okupowanego przez Izrael i do niego włączona, będzie stolicą przyszłego państwa palestyńskiego.

"Będę kontynuował zdecydowaną politykę wobec wszelkich prób naruszania przez Autonomię Palestyńską naszej suwerenności w stolicy" - oświadczył izraelski minister ds. bezpieczeństwa publicznego, spraw strategicznych i informacji Izraela Gilad Erdan, uzasadniając decyzję.

Według niego kanał Palestine TV "nadaje treści antyizraelskie i antysyjonistyczne", w których "państwo Izrael jest czasami określane jako odpowiedzialne za zbrodnie wojenne i czystki etniczne".

Decyzję izraelskich władz natychmiast potępiły palestyńskie władze. Wysoka rangą przedstawicielka Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Hanane Achraui powiedziała, że "rząd Izraela kontynuuje kampanię przeciwko wszystkim Palestyńczykom w okupowanej Jerozolimie".

Według Palestyńskiego Centrum Rozwoju i Wolności Prasy (MADA), organizacji pozarządowej z siedzibą w Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, zamknięcie biura stacji Palestine TV jest częścią "starań Izraela zmierzających do uciszania mediów i udaremniania transmisji wersji palestyńskiej, poprzez serię represji wobec mediów i dziennikarzy".(PAP)