Myślę, że będzie kilkoro kandydatów w prawyborach prezydenckich w PO - powiedział lider partii Grzegorz Schetyna. W jego ocenie prawybory "podniosą" partię. Zadeklarował, że zrobi wszystko, by KO miała najlepszego przedstawiciela, który do końca będzie walczył o zwycięstwo.

Schetyna podkreślił w czwartek w Radiu ZET, że prawybory prezydenckie w PO i wskazanie kandydata to sprawa priorytetowa dla partii.

Zapytany, czy w prawyborach odda głos na wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, odparł: "Zobaczymy, jakie będą kandydatury". Według Schetyny kandydatów będzie kilkoro.

"Ważne jest, żeby pokazać jakość debaty, jakoś rozmowy, jakość kandydatów" - powiedział. Prawybory - w ocenie Schetyny - "podniosą" Platformę Obywatelską i Koalicję Obywatelską.

Jego zdaniem prawybory będą dobrym wejściem do właściwej kampanii wyborczej. Lider PO spodziewa się, że prezydent Andrzej Duda, ubiegając się o reelekcję, będzie próbował "wprowadzić wyborców w błąd, pokazując się jako gołąb pokoju".

Schetyna podkreślił, że nadchodzące wybory prezydenckiej RP są bardzo ważne. "Zrobię wszystko, żeby PO, KO miała najlepszego przedstawiciela, który do ostatnich godzin tej kampanii będzie walczył o zwycięstwo. Jestem przekonany, że tak będzie" - zapewnił.

Zarząd Krajowy Platformy podjął w ubiegłym tygodniu decyzję, że kandydat KO na prezydenta zostanie wybrany w drodze pewnego rodzaju prawyborów. Powołana została Krajowa Komisja Wyborcza, która będzie przyjmować do 19 listopada zgłoszenia kandydatów. Przez kolejne trzy tygodnie będą oni prezentować swoje poglądy i propozycje. Wyboru kandydata ostatecznie dokonają w głosowaniu delegaci na Konwencję Krajową, która odbędzie się 14 grudnia.