Centralne Biuro Antykorupcyjne i Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymały siedem osób w związku z wyłudzeniami podatku VAT przy obrocie paliwami na ponad 33 mln zł - dowiedziała się PAP.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził w rozmowie z PAP w poniedziałek, że do zatrzymań doszło na terenie Poznania i dokonali ich agenci z poznańskiej delegatury CBA wraz z funkcjonariuszami wrocławskiego zarządu CBŚP.

"Wśród zatrzymanych jest kierownik grupy przestępczej oraz jej członkowie" - powiedział PAP Żaryn. Zaznaczył, że funkcjonariusze przeszukali mieszkania zatrzymanych i miejsca prowadzenia rzekomej działalności gospodarczej dla zabezpieczenia materiału dowodowego.

Śledczy ustalili, że grupa wykorzystywała krajowe i zagraniczne firmy do wystawiania nieprawdziwych faktur VAT na rzekomy obrót paliwami. Były one podstawą do zwrotu nienależnego podatku VAT, a zyski z przestępczej działalności były transferowane poprzez szereg innych nielegalnych działań.

"W wyniku działania grupy Skarb Państwa stracił ponad 33 mln zł, ale śledztwo będzie się rozwijać" - powiedział PAP Żaryn.

W komunikacie Prokuratura Krajowa podała, że śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, a do zatrzymań doszło w poniedziałek.

PK zapowiedziała, że po przewiezieniu zatrzymanych do wrocławskiej prokuratury regionalnej, zostaną im przestawione zarzuty m.in. kierowanie i uczestniczenia w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz przestępstw przeciwko dokumentom i przestępstw skarbowych. Za takie przestępstwa grozi do 15 lat więzienia.

Prokurator zdecyduje jakie zastosować środki zapobiegawcze wobec zatrzymanych, czy np. skierować wobec nich wnioski o areszt.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski