Sejmowa komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła w środę przesłuchanie przewodniczącego Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomira Siwego. Wcześniej na posiedzeniu zamkniętym komisja zapoznała się z ekspertyzą Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy, mówił PAP w marcu 2018 r., że czasów urzędowania Jacka Kapicy (b. szef Służby Celnej i b. wiceminister finansów w rządzie PO-PSL) „wszystkie siły i środki Służby Celnej kierowano na walkę z hazardem, w realiach wspomnianej walki z wiatrakami, a tymczasem inna przestępczość miała eldorado i rozwijała się. Tak wyhodowano mafie vatowskie i paliwowe". "Związek o tym wszystkim informował” – podkreślił celnik.

Dotąd komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ub. roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992-96 Witold Modzelewski, ostatnim świadkiem był Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz m.in. generalny inspektor kontroli skarbowej oraz pełnomocnik rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Reklama

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".