mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość.

„To informacja dla tych wszystkich 200 tysięcy Polaków, którzy pobrali już aplikację mObywatel i z niej korzystają” - zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

Jak wyjaśnił, wystarczy, że wyborca, przychodząc w dniu wyborów do obwodowej komisji wyborczej, okaże jej członkom na smartfonie swoją mTożsamość w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Na tej podstawie zostanie mu wydana karta do głosowania.

Reklama

„Wynika to nie tylko z ustawy, ale mamy też +twarde+ potwierdzenie nie tylko z Państwowej Komisji Wyborczej, ale także z Sądu Najwyższego, który wydał w tej sprawie wyrok kilka dni temu. To zastosowanie jest nie tylko pewne, ale przede wszystkim potwierdza to naszą koncepcję rozwiązań prawnych w tym zakresie” - zaznaczył Zagórski.

mTożsamość to usługa w tej aplikacji, która zastępuje dokument ze zdjęciem. Korzysta ona z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, można ją pobrać m.in. z Google Play oraz App Store. By ją aktywować, trzeba założyć Profil Zaufany.(PAP)

autor: Rafał Grzyb