Służący we Flocie Czarnomorskiej major Dmitrij Dołgopołow i jego partnerka Anna Suchonosowa zostali zatrzymani przez FSB w 2017 roku w Symferopolu na anektowanym Krymie. Rosyjska niezależna "Nowaja Gazieta" pisała, powołując się na ukraińskie służby bezpieczeństwa, że wobec wojskowego wszczęto też postępowanie za zdradę stanu na Ukrainie.

Wyrok w ich sprawie zapadł w czwartek w sądzie wojskowym okręgu północnokaukaskiego. Zostali skazani za zdradę stanu w postaci ujawnienia tajemnicy państwowej.

"Osoby te celowo gromadziły i przekazywały służbom specjalnym Ukrainy informacje stanowiące tajemnicę państwową o działaniach formacji i związków taktycznych Floty Czarnomorskiej, których wyciek za granicę mógł zaszkodzić zdolnościom obronnym państwa" - podkreśliła FSB.

"Podczas procesu przyznali się do winy i wyrazili skruchę w związku z tym, co zrobili" - przekazała FSB. Major ma odbywać karę w kolonii o zaostrzonym rygorze.

Według FSB Suchonosowa została zwerbowana przez funkcjonariusza wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy. Następnie miała zaangażować do współpracy Dołgopołowa. (PAP)