Według przedstawiciela miejscowej policji Mohammada Altafa sześć osób, w tym dzieci, zostało zabitych we wsi Kotli w pakistańskiej części Kaszmiru.

Na granicy w Kaszmirze często dochodzi do wymiany ognia między rozmieszczonymi tam siłami pakistańskimi i indyjskimi.

Do środowego incydentu doszło dzień po ataku indyjskiego lotnictwa, który według władz w Delhi był wymierzony w obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Jaish-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa) w północno-zachodnim Pakistanie. Według szefa indyjskiego MSZ Vijaya Gokhale w nalocie zginęło "bardzo wielu" islamistów. Według indyjskich źródeł rządowych, na które powoływał się Reuters, w nalotach zginęło 300 islamistów.

Strona pakistańska informowała natomiast, że indyjskie samoloty zrzuciły bomby w pobliżu miasta Balakot w prowincji Chajber Pasztunchwa, ale nie było żadnych ofiar.

Ugrupowanie JeM przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami. Większość mieszkańców stanu Dżammu i Kaszmir stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu.

Indie i Pakistan są mocarstwami nuklearnymi. (PAP)

cyk/