Premier Mateusz Morawiecki przybył w niedzielę po południu do Szarm El-Szejk w Egipcie, gdzie weźmie udział w szczycie Unia Europejska-Liga Państw Arabskich. W trakcie szczytu szef polskiego rządu zabierze głos podczas jednego z paneli.

Rozpoczynający się w niedzielę, pierwszy w historii szczyt krajów Unii Europejskiej i Ligi Państw Arabskich odbędzie się w Szarm El-Szejk. Potrwa dwa dni. Jego celem ma być zacieśnianie więzi europejsko-arabskich.

Wśród omawianych kwestii mają znaleźć się m.in. migracja, bezpieczeństwo, sytuacja w regionie, a także handel i inwestycje. Spotkaniu współprzewodniczyć będą szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi. Szczyt zakończy się w poniedziałek po południu.

Szef polskiego rządu po ceremonii otwarcia szczytu weźmie udział w sesji plenarnej zatytułowanej "Wzmacnianie partnerstwa euro-arabskiego oraz debata nad wyzwaniami globalnymi". Następnie w niedzielę wieczorem premier uczestniczyć będzie w uroczystej kolacji dla głów państw oraz szefów rządów.

Liga Państw Arabskich została powołana w 1945 r., a w jej skład wchodzą 22 państwa. Głównymi organami LPA jest Komisja Ligi (która podejmuje decyzje na szczeblu szefów rządów lub państw, ministrów spraw zagranicznych oraz stałych przedstawicieli poszczególnych państw), Parlament Arabski oraz komisje: obrony, gospodarki i spraw społecznych, a także Sekretariat Generalny z siedzibą w Kairze.

Do zacieśnienia relacji między UE a LPA doszło w 2011 r. podczas kryzysu w Libii. Od tego czasu organizacje te prowadzą dialog dotyczący m.in. wyzwań w regionie, który został sformalizowany przez przyjęcie tzw. Deklaracji ateńskiej w 2014 r.

Z Szarm El-Szejk Mateusz Roszak (PAP)

mro/ jo/ fit/ mmu/