Dobrze, że PiS zmienił zdanie w sprawie 500 plus na pierwsze dziecko; presja ma sens - oświadczył lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Przypomniał, że PiS głosował przeciw propozycji Ludowców, aby tym programem objąć także pierwsze dziecko.

W czasie sobotniej konwencji PiS lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka oraz zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Zapowiedział także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta, a także przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał rolę rodziny oraz zachęcania ludzi młodych do pozostawania w Polsce lub powrotu z migracji. Zapowiedział obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących.

Podczas konferencji prasowej po Radzie Naczelnej, która zdecydowała o przystąpieniu PSL do Koalicji Europejskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz został zapytany o komentarz ws. propozycji PiS. "To już jest pierwszy sukces wielkiej koalicji, naszej koalicji, bo przez trzy lata nie udało się wprowadzić 500 zł na pierwsze dziecko, a jak powstał rywal bardzo silny, to od razu prezes Kaczyński zmienił zdanie" - zaznaczył polityk.

"W momencie, kiedy 500 plus wchodziło w życie, zgłosiliśmy poprawkę, żeby 500 plus było na pierwsze dziecko, bo pierwsze dziecko nie jest gorsze. Takie hasło wtedy promowaliśmy" - zauważył Kosiniak-Kamysz. Dodał, że wówczas przeciw głosowali posłowie PiS. "Dobrze, że zmienili zdanie. Presja ma sens" - podkreślił.

Jego zdaniem przywrócenie połączeń autobusowych to jest program PSL, który jest realizowany w samorządach. "Mam nadzieje, że zaraz popłyną pieniądze rządowe do samorządów na to, żeby te połączenia były realizowane i będziemy pilnować, żeby tak było" - zapowiedział.

Odnosząc się do "trzynastki" dla każdego emeryta lider ludowców powiedział, że PSL ma program lepszy, czyli emeryturę bez podatków. "Nie jednorazowe wsparcie w roku 2019, tylko na stałe emerytura bez podatku poparta tysiącami podpisów, dziesiątkami, setkami tysięcy podpisów naszych rodaków i to jest nasz argument, to jest nasz podstawowy element programu" - powiedział. Jak podkreślił, PSL będzie popierać każde wsparcie dla emerytów i rencistów. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski