Państwo musi okiełznać pragnienie zysku lichwiarzy - powiedział w czwartek szef MS Zbigniew Ziobro, przedstawiając projekt ustawy "antylichwiarskiej". Proponowane zmiany zakładają m.in. limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" oraz wprowadzają kary za nieuczciwą lichwę.

"Państwo musi ograniczać i okiełznać pragnienie zysku i żerowania korporacji, mniejszych firm, a czasami też i zwykłych lichwiarzy" - mówił Ziobro podczas konferencji prasowej. Jak dodał, często wbrew prawu próbują oni maksymalizować swój zysk, kosztem swoich klientów.

"Chcemy, aby pętla nie zaciskała się na szyi Polaków, chcemy aby tego rodzaju nieuczciwe praktyki zostały raz na zawsze ucywilizowane, dlatego proponujemy rozwiązania, które sprowadzają się do zasady, że ma być taniej, bezpieczniej i uczciwej" - oświadczył szef MS.

Zaznaczył, że nowe przepisy będą m.in. "precyzyjnie definiować, kiedy mamy do czynienia z lichwą, która wchodzi w sferę przestępstwa".

Ponadto, jak przekazał resort sprawiedliwości w komunikacie, zmiany zakładają wprowadzenie "kary za lichwę", wprowadzają limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" oraz mają skończyć "z odbieraniem mieszkań za niespłacone pożyczki o wielokrotnie niższej wysokości".