Unijna "27" nadal czeka na konkretne i realistyczne propozycje Wielkiej Brytanii dotyczące sposobu na przełamanie impasu w sprawie brexitu - napisał w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze.

"Brak wiadomości to nie zawsze dobra wiadomość. Unijna +27+ nadal czeka na konkretne, realistyczne propozycje z Londynu dotyczące tego, jak przełamać impas w sprawie brexitu" - napisał Tusk na Twitterze, publikując również swoje zdjęcie ze spotkania z głównym unijnym negocjatorem brexitu Michelem Barnierem.

Wielka Brytania powinna opuścić UE o północy w nocy z 29 na 30 marca, ale od miesięcy w brytyjskiej polityce trwa impas w sprawie ratyfikowania projektu umowy wyjścia ze Wspólnoty. W styczniu Izba Gmin zagłosowała za jej odrzuceniem, domagając się daleko idących zmian, m.in. w sprawie mechanizmu awaryjnego (backstopu) dla Irlandii Płn.

W odpowiedzi na decyzję Izby Gmin brytyjska premier Theresa May zapowiedziała kolejną próbę renegocjacji porozumienia z UE, ale unijni przywódcy odrzucili taką możliwość, deklarując jedynie gotowość do wprowadzenia niewielkich zmian w niewiążącej prawnie deklaracji politycznej.

Jeśli May nie uda się uzyskać żadnych ustępstw ze strony UE, kolejne głosowanie w brytyjskim parlamencie mogłoby dotyczyć wyboru między powrotem do wynegocjowanej przez rząd i UE umowy w sprawie brexitu a opuszczeniem Wspólnoty bez umowy opartej na porozumieniu stron.