Przed Pałacem Prezydenckim o godz. 10 rozpocznie się protest rolników zorganizowany przez AGROunię. Przed pikietą rolnicy wyruszyli w marszu sprzed PKiN przed Pałac Prezydencki. "Uzgodniliśmy, że to będzie symboliczny marsz. Nie chcielibyśmy utrudniać życia warszawiakom. Zamierzamy zostać przed Pałacem do południa" - poinformował PAP Michał Kołodziejczak z AGROunii.

Od godz. 10 nieprzejezdne będzie Krakowskie Przedmieście, a kursujące tamtędy autobusy linii 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 zostaną skierowane na objazdy.

Teraz rozpoczął się przemarsz rolników sprzed Pałacu Kultury i Nauki, ulicą Marszałkowską, Królewską przed Pałac Prezydencki. Biorą w nim udział rolnicy ze Środy Wielkopolskiej i Śremu. "W sumie około 200-300 osób" - poinformował PAP Juliusz Pająk z AGROunii.

Pozostali rolnicy zbierają się przed Pałacem Prezydenckim. "Rolnicy będą systematycznie dołączali" - mówi Pająk. Na miejscu jest też policja, która zabezpiecza protest.

"Oblężenie Warszawy", czyli protest rolników założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak zapowiedział pod koniec stycznia. Rolnicy zrzeszeni w tej organizacji domagają się zmiany organizacji handlu w Polsce oraz zmiany w prowadzeniu polityki międzynarodowej tak, aby uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in: bezczynnej i nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).