Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział we wtorek, że dla UE tzw. backstop (mechanizm awaryjny dotyczący granicy irlandzkiej w porozumieniu z Wielką Brytanią o brexicie) jest "fundamentalnie ważny".
Reklama

W związku z zapowiedzianym na czwartek spotkaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera i brytyjskiej premier Theresy May rzecznika pytano, czy Wielka Brytania przedstawiła jakieś nowe, alternatywne propozycje dla rozwiązania kwestii backstopu, a jeśli nie, to czy KE spodziewa się, że zamierza takie przedstawić.

"Zobaczymy, jak rozwinie się spotkanie w czwartek. (...) Dla nas, jak wiecie, backstop, który jest częścią porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jest jego centralnym punktem i jest fundamentalnie ważny" - wskazał.

Kontrowersyjny mechanizm awaryjny (ang. backstop) dla Irlandii Północnej zakłada, że w razie braku porozumienia z UE w sprawie brexitu między Brukselą i Londynem Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE. Sprawia też, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.