Reklama

Premier na konferencji prasowej był pytany o zapowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, że zwróci się o zwołanie sesji rady Warszawy i będzie rekomendował radnym powrót bonifikaty 98 proc. przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Politycy PO zapowiedzieli złożenie projektu ustawy, który zakłada taką samą bonifikatę na gruntach Skarbu Państwa.

"Będziemy bardzo mocno ubiegać się o to, żeby powrócono do tego poprzedniego, uzgodnionego stanu, który zaproponowali radni PiS" - powiedział premier.

"W obszarze ustawy dot. bonifikat na gruntach Skarbu Państwa mamy bardzo ciekawe propozycje, które od strony legislacyjnej zostaną wkrótce przedstawione" - dodał szef rządu.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat (w przypadku gruntów, których właścicielem jest skarb państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona na 60 proc.). Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), a poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

W pierwszej połowie grudnia Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Następnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że zwróci się o zwołanie sesji rady Warszawy i będzie rekomendował radnym powrót do bonifikaty 98 proc. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Rafał Białkowski