Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o zablokowaniu kolejnych 2 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – poinformował w środę PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. W 2018 r. ZUS zablokował już blisko 11 mld zł dotacji.

Rzecznik ZUS przypomniał, że jest to już czwarta blokada dotacji z budżetu państwa do FUS w 2018 r. W marcu zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystąpił o wstrzymanie transzy w wysokości 2,2 mld zł, w drugiej połowie sierpnia wstrzymanie objęło kwotę 3 mld zł, a w październiku - 3,3 mld złotych. Łącznie w 2018 roku ZUS zrezygnował ze wsparcia z budżetu państwa na kwotę 10,5 mld zł.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że ZUS jeszcze w listopadzie podjął decyzję o przeznaczeniu kolejnych 315 mln zł dotacji do FUS na wypłatę rent socjalnych, finansowanych z budżetu państwa. Tym samym tegoroczna dotacja do FUS jest w sumie mniejsza o ponad 10,8 mld zł i zamiast zaplanowanej kwoty 46,6 mld zł sięgnie 35,8 mld zł.

Jak podkreślił rzecznik ZUS, wynika to z "dobrej sytuacji gospodarczej i wysokich wpływów ze składek".

Prezes ZUS Gertruda Uścińska zauważyła, że "tak duża blokada dotacji w najnowszej historii ZUS-u nigdy nie miała miejsca". Wskazała, że "z jednej strony mamy bardzo dobrą sytuację gospodarczą, wzrost zatrudnienia i wynagrodzenia, ale z drugiej strony muszę podkreślić wagę jednej z najważniejszych reform, jakie miały miejsce w ZUS w ostatnich latach, czyli projektu e-składki". Jej zdaniem, wprowadzenie indywidualnych numerów rachunków składkowych zdecydowanie uszczelniło system i usprawniło proces płatności składek po stronie przedsiębiorców.

Andrusiewicz poinformował PAP, że "dzięki wdrożeniu od stycznia projektu e-składka, przedsiębiorcy wpłacili na swoje indywidualne numery rachunków składkowych 251,6 mld zł". Dodał, że "to już na 17 grudnia o 14 mld zł więcej, niż w całym 2017 roku (237,6 mld zł)". Zauważył też, że "zdecydowanie wzrosła terminowość płatności, a co więcej, przedsiębiorcy popełniają o 99,9 proc. mniej błędów w przelewach". Dotychczas w 2018 roku - podał Andrusiewicz - błędów było zaledwie 342, a w poprzednim całym roku liczba ta wyniosła 271,7 tysięcy.

"Dodatkowo na ostatnim, wtorkowym posiedzeniu zarząd ZUS zablokował 50 mln zł dotacji do Funduszu Emerytur Pomostowych oraz 50 mln zł z tytułu wydatków na świadczenia finansowane z budżetu państwa zlecone do wypłaty przez ZUS, a także 250 mln zł dotacji z tytułu finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenia społeczne" - zauważył rzecznik ZUS.

Autor: Paweł Żebrowski, Dorota Stelmaszczyk