Węgry i Francja zawarły porozumienia dotyczące współpracy w dziedzinie nuklearnej oraz przemysłu zbrojeniowego - oznajmił we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves’em Le Drianem w Paryżu.

Szijjarto powiedział agencji MTI, że dwie francuskie firmy, w tym jedna spółka państwowa, otrzymały poważne zlecenia związane z działaniem istniejącej elektrowni atomowej w Paksu, a także z budową nowych turbin w siłowni, natomiast węgierskie siły zbrojne zamówiły od Francji 20 śmigłowców Airbusa.

„Wzmacniamy francusko-węgierski sojusz, który już się zarysował poprzez wykorzystywanie energii atomowej w pokojowych celach, gdyż zarówno Francja, jak i Węgry wyznają zasadę, że skład narodowych koszyków energetycznych powinien pozostać w kompetencjach narodowych” – oświadczył Szijjarto.

Zaznaczył, że „oba kraje także w przyszłości będą współpracować w (...) wykorzystaniu energii nuklearnej oraz w eliminowaniu jej dyskryminacji”.

„Są takie kwestie polityczne, w których się nie zgadzamy. Jesteśmy jednak zgodni, że byłoby marnowaniem czasu omawianie tylko ich, dlatego w przyszłości będziemy więcej rozmawiać o rzeczywistych sprawach, o ważnych gospodarczych sprawach, które są istotne także dla ludzi” – zadeklarował węgierski minister.