Posłowie Nowoczesnej i PO w piątek przed godz. 14 wejdą do Komisji Nadzoru Finansowego z interwencją poselską; chcą udostępnienia dokumentów dotyczących "afery KNF" - poinformowali w piątek politycy tych ugrupowań.

Jak poinformowano będą to posłowie Nowoczesnej i PO: Paulina Henning-Kloska, Marta Golbik i Jarosław Urbaniak.

W czwartek troje posłów PO weszło z kontrolą poselską do Ministerstwa Finansów. W ministerstwie byli posłowie: Cezary Tomczyk, Marta Golbik i Jarosław Urbaniak. Jak podało biuro prasowe PO, parlamentarzyści weszli do resortu "w celu zabezpieczenia dokumentów w związku z aferą KNF".

W piątek przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann powiedział, że przez wizyty w różnych ministerstwach - jak czwartkowa w Ministerstwie Finansów - PO chce zebrać wszystkie dokumenty dotyczące całego procesu legislacyjnego zmian w KNF.

Neumann zapowiedział, że będą to również działania poselskie w innych instytucjach. "Musimy poszukać tych dokumentów, które między poszczególnymi ministerstwami czy urzędami płynęły. Przecież w proceder zmiany prawa nie były zaangażowane jedynie Ministerstwo Finansów i Komisja Nadzoru Finansowego, ale też Narodowy Bank Polski czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny i ludzie z tego Funduszu" - ocenił Neumann.

W piątek po południu senacka Komisja Budżetu i Finansów ma się zająć uchwaloną 9 listopada przez Sejm nowelizacją kilku ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

Jedna z przyjętych w Sejmie z inicjatywy PiS poprawek zakłada m.in., że w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku, poniżej wymaganego w Prawie bankowym poziomu, albo powstania niebezpieczeństwa takiego obniżenia Komisja Nadzoru Finansowego "może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego", jeżeli nie zagrozi to bezpieczeństwu środków gromadzonych na rachunkach w banku przejmującym, obniżeniem funduszy własnych banku przejmującego poniżej wymaganego prawem poziomu, ani nie stworzy takiego niebezpieczeństwa. Decyzja KNF "może zawierać warunki i terminy przejęcia banku przez inny bank".

Wstrzymania prac nad nowelą domaga się opozycja.

Wniosek o odroczenie w Senacie prac nad nowelą ustaw dotyczących nadzoru nad rynkiem finansowym złożył też podczas piątkowych obrad Komisji Budżetu i Finansów senator Kazimierz Kleina (PO). Przewodniczącym senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Grzegorz Bierecki (PiS) uznał jednak, że nie ma podstaw do zdejmowania tego punktu i większość komisji poparła jego stanowisko.

Posłowie Nowoczesnej zwrócili przy tym uwagę, że szef komisji senator Bierecki z PiS to twórca systemu SKOK, którego nazwisko pojawia się na ujawnionym we wtorek przez "Gazetę Wyborczą" nagraniu rozmowy biznesmena Leszka Czarneckiego z byłym już szefem KNF Markiem Chrzanowskim.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł. Tak - według "GW" - twierdzi właściciel banku Leszek Czarnecki. Bankier nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Chrzanowski złożył we wtorek dymisję, która została przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska