Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał w Paryżu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat Rosji i nieprzestrzegania przez ten kraj traktatu INF. Poinformował o tym dziennikarzy na niedzielnym spotkaniu w polskiej ambasadzie.

Jak wyjaśnił Czaputowicz, rozmowę z szefem NATO odbył na marginesie odbywających się w Paryżu uroczystości 100. rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej.

"Mówiliśmy na temat problemów z traktatem broni średniego zasięgu, jaką strategię należałoby zastosować. Mówiliśmy na temat wpływu Rosji na międzynarodową sytuację" – wymieniał minister.

Zapytany, czy widzi szanse na wspólną odpowiedź Sojuszu na kwestię łamania przez Rosję traktatu, Czaputowicz odpowiedział: "Jest taka koncepcji, żeby przyjąć oświadczenie, które dałoby sygnał Rosji. (...) Jest oczywiste, że Rosja łamie postanowienia. Być może takie wezwanie Rosji do tego, żeby przestrzegała, spowodowałoby, że (ten traktat – PAP) zostałby utrzymany". Trudno powiedzieć, na ile to jest możliwe – dodał szef polskiej dyplomacji.

Traktat INF, o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania. 20 października prezydent USA Donald Trump poinformował o zamiarze wycofania się USA z traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. (PAP)