Chcemy, aby doszło do uporządkowanej procedury w ramach Brexitu - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po piątkowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie. Jak dodała, Polska i Niemcy chcą, żeby przyszłe relacje z Wielką Brytanią były dobre.

Kanclerz Niemiec na konferencji prasowej przekazała, że podczas międzyrządowych konsultacji omówione zostały m.in. kwestie europejskie. "Omówiliśmy kwestie europejskie. W najbliższych dniach chcemy, aby doszło do uporządkowanej procedury w ramach Brexitu. Potrzebujemy tutaj odpowiednich umów i podstaw przyszłych relacji. Polska i Niemcy chcą, żeby to były dobre relacje. Królestwo Wielkiej Brytanii występuje z Unii Europejskiej, ale pozostaje częścią Europy. W ramach tej Europy chcemy dobrze ze sobą współpracować" - mówiła Merkel.

Kanclerz wskazała też, że podczas piątkowych rozmów poruszone zostały tematy gospodarcze. "Rozmawialiśmy o braku wykwalifikowanej siły roboczej. Rozmawialiby o współpracy regionalnej. Rozwialiśmy o ochronie klimatu, węglu i przejściu do odnawialnych źródeł energii" - zaznaczyła.

Zdaniem Merkel "Polacy i Niemcy są dzisiaj dobrymi partnerami". "Kooperacja gospodarcza jest bardzo duża - 110 mld euro obrotów handlowych to jest wyjątkowy wkład obu krajów" - dodała.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Marzena Kozłowska