Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Łódzkiej w Kielcach będzie się składało z trzech połączonych budynków, które będą miały w sumie około 8 tys. m kw. Obiekt pomieści 12 sal wykładowych, 27 pracowni z zapleczami do praktycznej nauki zawodu, salę konferencyjną na 200 osób, bibliotekę, zaplecze administracyjne i socjalne, szatnie i sanitariaty. W kompleksie będzie mogło przebywać jednocześnie około 600 uczniów.

Nowa palcówka będzie prowadziła działalność edukacyjną na potrzeby czterech branż: metalowej, mechaniczno-mechatronicznej, elektryczno-elektronicznej i informatycznej. Uczniowie szkół zawodowych będą mieli w CKP zajęcia w ramach programów nauczania. Będą tu się mogli dokształcać również już pracujący dorośli. Dla obu grup zajęcia będą bezpłatne.

"Szkolnictwo zawodowe znów znajdzie swoje miejsce. Wiemy, że rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, ale takich, którzy stawiają na nowe technologie i potrafią poruszać się w przemyśle bardzo nowoczesnym. Takie też będzie Centrum" – zapewnił podczas wtorkowej konferencji prasowej dyr. CKP Dominik Kraska.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski poinformował, że już 70 firm z województwa świętokrzyskiego jest zainteresowanych współpracą z powstającą palcówką. "To sygnał do wielu młodych ludzi. W tej placówce będzie można zdobywać zawody, które dzisiaj są niezwykle poszukiwane na rynku pracy. Myślę, że w tych nowych murach, w obecności wielu komputerów i urządzeń na najwyższym światowym poziomie, będzie można realizować swoje marzenia i nauczyć się dobrze płatnego zawodu" – podkreślił Lubawski.

Wykonawcą inwestycji jest firma Anna-Bud z Bilczy koło Kielc, wyłoniona w październiku w drugim przetargu na budowę CKP. Przedsiębiorstwo, które wygrało pierwszy przetarg, zrezygnowało z podpisania umowy. Budowa potrwa 17 miesięcy, a jej zakończenie zaplanowano na marzec 2020 roku.

"W ciągu siedmiu dni wchodzimy na plac budowy. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest ta inwestycja dla miasta i regionu. Tempo prac uzależnione jest od wielu czynników, m.in. warunków atmosferycznych, ale zrobimy wszystko, aby zakończyć prace jeszcze przed ustalonym terminem" – powiedziała prezes firmy Anna-Bud Anna Bartela.

Całkowity koszt inwestycji (budowa i wyposażenie placówki) wyniesie około 49,4 mln zł, z czego 36,9 mln zł to wartość robót budowlanych. 33,5 mln zł wyniesie dofinansowanie z funduszy unijnych i budżetu państwa.(PAP)

Autor: Janusz Majewski