Po przeliczeniu głosów z 80 na 81 obwodów wynika, że urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski - który startował w wyborach z własnego komitetu - otrzymał ponad 70 proc. głosów i będzie pełnił swoją funkcję przez najbliższe pięć lat.

Według cząstkowych danych z 72 komisji, jego klub KWW Arkadiusza Wiśniewskiego uzyska 13 mandatów i większość w radzie miasta. Opozycyjny klub KO otrzyma 7 mandatów, PiS - 4, a KWW Marcina Gabmca wspierany przez Mniejszość Niemiecką i Partię Razem - jedno miejsce w radzie.

Wygraną tegorocznych wyborów jest Sabina Nowosielska - szefowa drugiego prezydenckiego miasta województwa. Według oficjalnych już danych, startująca z własnego komitetu przy poparciu Koalicji Obywatelski Nowosielska uzyskała ponad 53 proc. poparcie.

W pierwszej turze na ponowną kadencję został wybrany burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, na którego głos oddało 62 proc. uprawnionych. Przez kolejna kadencję będą pełnili funkcje szefowie gmin m.in. w Strzelcach Opolskich, Pokoju, Paczkowie, Kluczborku i Oleśnie.

Do drugiej tury wyborów burmistrza dojdzie w Namysłowie - zmierzą się w niej poseł PiS Bartłomiej Stawiarski, który w niedzielnych wyborach uzyskał najlepszy wynik, z urzędującym burmistrzem miasta Julianem Kruszyńskim (PO), który zajął drugie miejsce. (PAP)

autor: Marek Szczepanik