Władze Indonezji podjęły w czwartek decyzję o wstrzymaniu poszukiwań tysięcy osób zaginionych po trzęsieniu ziemi, które pod koniec września nawiedziło okolice miasta Palu na wyspie Celebes, powodując śmierć ok. 2 tys. osób.

"Akcja poszukiwawczo-ratunkowa zostanie wstrzymana dziś po południu" - podkreślił w wypowiedzi dla AFP koordynator tych działań Bambang Suryo. Zakończeniu poszukiwań będą towarzyszyły modlitwy z udziałem wielu ludzi w kilku dzielnicach miasta.

Władze zezwoliły ochotnikom i rodzinom zaginionych na kontynuowanie poszukiwań na własną rękę. Nadal udzielana będzie też pomoc dziesiątkom tysięcy mieszkańców, którzy po trzęsieniu ziemi zostali bez dachu nad głową.

Ostatni bilans został podany przez władze w środę wieczorem i mówi o 2065 ofiarach śmiertelnych. Oficjalnie za zaginionych uznaje się 680 osób, jednak władze same przyznały, że w rzeczywistości może ich być kilka tysięcy.

Odnotowane pod koniec września na Celebes trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 spowodowało ogromne zniszczenia i fale tsunami sięgające sześciu metrów. Natychmiastowej pomocy humanitarnej potrzebuje nadal ok. 200 tys. osób na Celebes. W Palu, które w trzęsieniu ucierpiało najbardziej, i jego okolicach brakuje wody i żywności.

Kolejne trzęsienie, o magnitudzie 6, wystąpiło w nocy ze środy na czwartek czasu lokalnego w pobliżu indonezyjskich wysp Jawa i Bali - poinformowała amerykańska służba geologiczna USGS. Nie ma informacji o ofiar ani o stratach materialnych, nie stwierdzono też zagrożenia tsunami.