Na dworcu głównym PKP w Rzeszowie w czwartek został uroczyście odebrany przez samorząd województwa pojazd elektryczny Elf2. Pociąg, który został pomalowany w biało-czerwone barwy, będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów – Przemyśl.

Obecny na uroczystości wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk podkreślił, że pojazd będzie służył wszystkim mieszkańcom regionu.

Z kolei prezes firmy PESA Bydgoszcz, która wyprodukowała pojazd, Krzysztof Sędzikowski zwrócił uwagę, że nowoczesne pojazdy szynowe przyciągają pasażerów.

Pociąg został pomalowany w biało-czerwone barwy, jest to pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowy pojazd należy do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych i spełnia wszystkie standardy UE i normy kolejowe TSI. Może nim podróżować 436 pasażerów, a rozwijana prędkość to 160 km/h.

W pociągu są m.in. dwie toalety, klimatyzacja, wifi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych, monitoring, automaty biletowe, a nawet przewijak dla niemowląt.

W pojeździe jest też zainstalowany tzw. dynamiczny system informacji pasażerskiej, który jest zintegrowany z systemem Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i pokazuje możliwości przesiadki na środki komunikacji miejskiej.

Odebrany w czwartek pojazd jest ostatnim z dziewięciu zakupionych przez samorząd województwa pociągów w ramach projektu „Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na terenie województwa podkarpackiego”.

W sumie bydgoska PESA dostarczyła siedem pojazdów z napędem elektrycznym, a firma NEWAG dwa z napędem spalinowym.

Budżet projektu to prawie 158 mln zł, z tej kwoty 109 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020.

W planach samorząd województwa ma zakup kolejnych 10 pojazdów elektrycznych, tym razem w ramach projektu Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. (PAP)

autor: Wojciech Huk