Jeśli będzie wniosek, aby Krajowa Rada Sądownictwa zajęła się słowami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ws. oikofobii, to prezydium Rady na pewno się nim zajmie i będziemy o tym dyskutować - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera.

W sobotę lider PiS podczas konwencji regionalnej w Olsztynie powiedział: "My reformujemy dzisiaj sądownictwo i oczywiście to nie jest jedyna przyczyna tej reformy. To jest jedna z wielu. Ale ta oikofobia, jak to się nazywa, czyli niechęć, czy nawet nienawiść do własnej ojczyzny i własnego narodu to jedna z chorób, która dotknęła części sędziów i która prowadzi do nieszczęść" - powiedział Kaczyński.

Wypowiedź Kaczyńskiego przypomniał drugi gość występujący w TVN24 z Miterą - poseł PO Jan Grabiec. Polityk Platformy ocenił, że była to wypowiedź skandaliczna, pytał, czy na najbliższym posiedzeniu KRS zajmie się słowami prezesa PiS; zapytał Miterę, czy będzie o to wnosił. Także prowadzący program dopytywał, czy KRS powinna zająć stanowisko wobec tych słów.

"Jeżeli będzie taka informacja, czy taki wniosek, na pewno się zajmiemy (...). W mojej ocenie, jeżeli tylko przyjdzie jakieś zawiadomienie, czy wniosek, na pewno na prezydium będziemy o tym dyskutować i moim zdaniem, faktycznie Rada powinna się tutaj (tym) zająć" - powiedział Mitera.

Dopytywany, czy złoży wniosek w tej sprawie, Mitera odpowiedział: "jako członek prezydium, postawię to na prezydium". Na pytanie, czy to znaczy, że złoży wniosek, aby KRS zajęła się słowami Kaczyńskiego, powiedział: "tak - przeanalizować na prezydium tę wypowiedź".

Mitera zastrzegł, by od razu nie wartościować tej wypowiedzi, czy jest obraźliwa dla polskich sędziów. "Zajmiemy się tą wypowiedzią" - zaznaczył Mitera.