Minister SWiA Joachim Brudziński pytany w czwartek w TV Trwam o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i jego spotkanie z Donaldem Trumpem ocenił, że efektem tej wizyty jest deklaracja kontynuowania współpracy pomiędzy Polską a USA. Dodał, że owocem tej współpracy są statki z amerykańskim gazem, które coraz częściej przybijają do portu w Świnoujściu.

Brudziński zaznaczył, że podczas wizyty potwierdzono, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest budową łamiąca solidarność państw Unii Europejskiej, ponieważ "jest to budowa ponad naszymi głowami we współpracy niemiecko-rosyjskiej".

Dodał, że tym, co osobiście utwierdza go w przekonaniu o tym, "że ta wizyta była spektakularnym i niewątpliwym sukcesem pana prezydenta Andrzeja Dudy" jest "wrzask, taki pusty śmiech, taka próba ironii, dezawuowania tej wizyty, przez tych, którzy sami siebie określają mianem opozycji totalnej" - powiedział.

Reklama

"Dzisiaj Stany Zjednoczone są największą, nie tylko gospodarką świata, ale również największym gwarantem bezpieczeństwa demokratycznych państw prawa" - ocenił.

Szef MSWiA odnosząc się do Inicjatywy Trójmorza zwrócił uwagę, że Polska jest "naturalnym jądrem, wokół którego gromadzą się państwa wchodzące w skład tego projektu. Dodał, że Polska leży na niezwykle ważnym, i niezwykle perspektywicznym szlaku infrastrukturalnym "nie tylko w wymiarze bezpieczeństwa, ale również w wymiarze współpracy gospodarzącej".

Z kolei wiceminister SWiA Paweł Szefernaker zapytany o to, czy Inicjatywa Trójmorza może wpłynąć na bezpieczeństwo Polski w kontekście międzynarodowym odpowiedział, że "jest to gwarancja bezpieczeństwa".

"Dziś, jeżeli mielibyśmy szukać w geopolityce gwarancji bezpieczeństwa Polski, to właśnie nie gdzie indziej, jak także w takich projektach" - mówił.

Podkreślił, że "bardzo ważnym akcentem", który pokazuje, że Polska jest liderem Europy Środkowo-Wschodniej jest to, że prezydent Andrzej Duda ze Szczytu Trójmorza w Bukareszcie poleciał bezpośrednio do Waszyngtonu".

Tegoroczny, trzeci szczyt Inicjatywy Trójmorza odbywał się w dniach 17-18 września w Bukareszcie, równolegle z Forum Biznesu dla sektorów transportowego, energetycznego i IT/ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne). Poprzedni szczyt Trójmorza odbył się w lipcu 2017 roku w Warszawie.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

autor: Marcin Chomiuk