Członkini KRS poseł PiS Krystyna Pawłowicz odnosząc się do spotkania z komisją PE napisała na Twitterze: "Wyraziłam oburzenie tymi nękającymi Polskę wizytami, pod europejską publiczkę. Zarzuciłam UE delegatom nieobiektywizm i całkowity brak informacji i nieznajomość reguł demokracji. Po tym oświadczono nam, że +już muszą iść+, bo mają +ważne spotkanie w Puławach+". "Szkoda, że to spotkanie nie było transmitowane..." - dodała.

Jak przekazało PAP biuro informacyjne PE w Polsce, delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przybyła do Warszawy w środę, aby ocenić stan zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości UE w Polsce. Zgodnie z harmonogramem spotkań, europosłowie mają przebywać w Polsce do piątku.

Z informacji, do których dotarła PAP wynika, że w środę delegacja PE spotkała się m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, b. prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim i przedstawicielami Amnesty International. W czwartek europosłowie spotkali się m.in. z liderami Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - Grzegorzem Schetyną, Katarzyną Lubnauer i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, oraz z członkami Krajowej Rady Sądownictwa.

Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego poinformował PAP, że w czwartek po południu delegację Parlamentu Europejskiego przyjmie w SN sędzia Małgorzata Gersdorf, sędzia Dariusz Zawistowski i sędzia Katarzyna Gonera.

Planowane pierwotnie spotkanie europosłów z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego zostało odwołane. Jak dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do TK, członkowie Trybunału byli zmuszeni odmówić spotkania z delegacją LIBE ponieważ przewidziany temat rozmów dotyczył m.in. reformy sądownictwa w Polsce, który będzie przedmiotem rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny.

Z informacji przekazanych przez biuro informacyjne PE wynika też, że na piątek zaplanowano spotkanie, w którym udział weźmie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański oraz wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Szefem delegacji jest Claude Moraes (Socjaliści i Demokraci), który kieruje pracami LIBE. W je skład wchodzą też m.in. Frank Engel (Europejska Partia Ludowa), Nathalie Griesbeck (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy), Barbara Spinelli (Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica), Judith Sargentini (Zieloni), Joelle Bergeron (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej) i Nicolas Bay (Europa Narodów i Wolności).(PAP)

autor: Mateusz Mikowski