W sobotę w Warszawie rozpoczęła się pierwsza wspólna konwencja wyborcza Platformy i Nowoczesnej, która zainauguruje kampanię Koalicji Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Zaprezentowane zostanie hasło wyborcze oraz pakiet sześciu propozycji programowych.

Podczas sobotniej konwencji zaprezentowany zostanie tzw. sześciopak, który ma być odpowiedzią na "piątkę Morawieckiego", o której szef rządu Mateusz Morawiecki mówił podczas zjazdu wyborczego Zjednoczonej Prawicy w ubiegłą niedzielę. "To będzie nasze sześć zobowiązań na wybory samorządowe, dotyczących spraw społecznych, edukacji, gospodarki i infrastruktury" – wyjaśnił wcześniej w rozmowie z PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Ogłoszone ma zostać ponadto hasło kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła w rozmowie z PAP, że konwencja otworzy nowy etap kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. "W kampanii planujemy bardzo dużą aktywność regionalną, nie tylko centralną - będziemy promować naszych kandydatów w miastach i mniejszych miejscowościach w całej Polsce" – podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

Według wcześniejszych zapowiedzi lidera PO Grzegorza Schetyny, koalicja zaprezentuje również środowiska, których przedstawiciele znajdą się na jej listach samorządowych. Spodziewane jest m.in. wystąpienie Barbary Nowackiej, liderki lewicowej Inicjatywy Polska, która w ostatnich dniach postanowiła wspólnie z PO i Nowoczesną wystartować w wyborach do sejmików województw.

"Pokażemy środowiska, o które będziemy rozszerzać formułę Koalicji Obywatelskiej. Rozmawiamy z różnymi partiami, różnymi środowiskami i zależy nam na tym, żeby mieć pewność, że to, co budujemy, będzie oparte na zasadach zaufania, otwartości, ale też wielkiej odpowiedzialności" – mówił Schetyna w Krynicy.

Scenariusz sobotniego zjazdu obejmuje w sumie kilkanaście wystąpień, w tym liderów PO i Nowoczesnej: Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer, a także niektórych kandydatów na prezydentów miast, m.in. Rafała Trzaskowskiego (Warszawa), Jarosława Wałęsy (Gdańsk), Jacka Sutryka (Wrocław) oraz ubiegających się o reelekcję obecnych prezydentów: Poznania - Jacka Jaśkowiaka i Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego. Głos mają zabrać także Adrian Glinka i Jakub Hartwig, którzy w kwietniu i maju uczestniczyli w proteście osób niepełnosprawnych w Sejmie.