Koalicja Obywatelska zainauguruje w sobotę w Warszawie kampanię wyborczą do samorządu. Sobotnia konwencja będzie pierwszym tego typu wspólnym ogólnopolskim przedsięwzięciem PO i Nowoczesnej. Zaprezentowane zostanie hasło wyborcze oraz pakiet sześciu propozycji programowych.

"Przedstawimy program polityczny, jak widzimy najbliższe miesiące, czy najbliższe dwa lata. Pokażemy też program samorządowy – ten ogólnopolski, ale też 16 programów regionalnych, z którymi idziemy na wybory samorządowe" – zapowiedział w piątkowej rozmowie z PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Podczas sobotniej konwencji zaprezentowany zostanie tzw. sześciopak, który ma być odpowiedzią na "piątkę Morawieckiego", o której szef rządu mówił podczas zjazdu wyborczego Zjednocznej Prawicy w ubiegłą niedzielę. "To będzie nasze sześć zobowiązań na wybory samorządowe, dotyczących spraw społecznych, edukacji, gospodarki i infrastruktury" – wyjaśnił Neumann.

Odsłonięte ma zostać ponadto hasło kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła w piątkowej rozmowie z PAP, że sobotnia konwencja otworzy nowy etap kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. "W kampanii planujemy bardzo dużą aktywność regionalną, nie tylko centralną - będziemy promować naszych kandydatów w miastach i mniejszych miejscowościach w całej Polsce" – podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

Zapowiedziała też szeroką aktywność koalicji w internecie, na profilach społecznościach. "Aktywność w internecie będzie mocną stroną naszej kampanii, ponieważ nasze funkcjonowanie, szczególnie młodych Polaków, przenosi się do świata wirtualnego" - powiedziała szefowa Nowoczesnej. Zaznaczyła jednocześnie, że kampania internetowa nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z wyborcami, w związku z tym - jak zapowiedziała - kandydaci Koalicji Obywatelskiej rozpoczną wkrótce tzw. akcję door-to-door.

Według środowych zapowiedzi lidera PO Grzegorza Schetyny, które padły przy okazji XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, koalicja zaprezentuje również środowiska, których przedstawiciele znajdą się na jej listach samorządowych. Spodziewane jest m.in. wystąpienie Barbary Nowackiej, liderki lewicowej Inicjatywy Polska, która w ostatnich dniach postanowiła wspólnie z PO i Nowoczesną wystartować w wyborach do sejmików województw.

"Pokażemy środowiska, o które będziemy rozszerzać formułę Koalicji Obywatelskiej. Rozmawiamy z różnymi partiami, różnymi środowiskami i zależy nam na tym, żeby mieć pewność, że to, co budujemy, będzie oparte na zasadach zaufania, otwartości, ale też wielkiej odpowiedzialności" – mówił Schetyna w Krynicy.

Scenariusz sobotniego zjazdu obejmuje w sumie kilkanaście wystąpień, w tym liderów PO i Nowoczesnej: Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer, a także niektórych kandydatów na prezydentów miast, m.in. Rafała Trzaskowskiego (Warszawa), Jarosława Wałęsy (Gdańsk), Jacka Sutryka (Wrocław) oraz ubiegających się o reelekcję obecnych prezydentów: Poznania - Jacka Jaśkowiaka i Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego.