Prezydent Andrzej Duda mianował gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych – poinformowało w czwartek BBN.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta Piotrowski obejmie stanowisko 8 września br. Jednocześnie prezydent RP, zwierzchnik sił zbrojnych, na wniosek ministra obrony Mariusza Błaszczaka, odwołał z dniem 7 września br. gen. broni Sławomira Wojciechowskiego ze stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w związku z objęciem przez niego dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie.

Uroczystość wręczenia aktów mianowania oraz odwołania ze stanowiska odbędzie się w piątek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Reklama

"Zmiany zostały przeprowadzone w porozumieniu z ministrem obrony narodowej. Na zmiany kadrowe na wysokich stanowiskach w siłach zbrojnych patrzymy też w kontekście przygotowywanej zmiany w systemie kierowania i dowodzenia” – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

Jak zaznaczył, "dowództwo w Szczecinie jest - obok wojsk stacjonujących w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO - najważniejszym komponentem Sojuszu na terytorium RP". Soloch przypomniał, że w czerwcu ub. r. dowództwo Korpusu uzyskało certyfikat dowództwa sił wysokiej gotowości bojowej, przejmując tym samym odpowiedzialności za ewentualne operacje lądowe Sojuszu na północno-wschodniej flance.

Reklama

"Przewidujemy, że rola Korpusu w Szczecinie będzie nadal rosnąć jako elementu koordynującego aktywność sojuszniczą na wschodniej flance. Dlatego cieszymy się, że funkcję jego dowódcy obejmie tak doświadczony oficer jak generał Wojciechowski" – dodał Soloch. Podkreślił, że generał Piotrowski, dotychczasowy szef sztabu DORSZ, "to także doświadczony oficer, był m.in. zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie". "Zna też dobrze funkcjonowanie dowództwa operacyjnego" – zaznaczył szef BBN.

Objęcie przez Wojciechowskiego stanowiska dowódcy szczecińskiego korpusu szef MON zapowiedział w czerwcu br.

W czwartek Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego poinformowała, że uroczystość przekazania dowództwa Wojciechowskiemu przez kończącego kadencję gen. broni Manfreda Hofmanna odbędzie się 12 września.

Wojciechowski przejmie dowodzenie blisko 400-osobowym sztabem od Hofmanna, który objął to stanowisko w sierpniu 2015 r. Zgodnie z ustaleniami sięgającymi początków Korpusu, stanowisko dowódcy obsadzają rotacyjnie – co trzy lata – polscy i niemieccy trzygwiazdkowi generałowie.

Dowództwo Operacyjne jest jednym z dwóch głównych dowództw. Odpowiada za planowanie i dowodzenie wojskami oraz przydzielonymi elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych, pokojowych, ratowniczych, humanitarnych, w działaniach antyterrorystycznych, dowodzi też siłami wydzielonymi do wsparcia administracji rządowej i samorządowej w razie niemilitarnych sytuacji kryzysowych.

Dowództwo Operacyjne organizuje i prowadzi ćwiczenia, jest organem dowodzenia narodowego sił wydzielonych do operacji międzynarodowych, nadzoruje też operacje specjalne.

W czasie kryzysu militarnego i wojny Dowództwo Generalne dowodzi wojskami, odpowiada też za przygotowanie Stanowiska dowodzenia naczelnego dowódcy sił zbrojnych.