„Jeżeli społeczność międzynarodowa nie podejmie niezwłocznych działań, świat wolny i demokratyczny doczeka się końca historii podobnego do historii Siergieja Magnitskiego” - czytamy w apelu podpisanym przez 20 parlamentarzystów trzech państw bałtyckich.

Apel został wystosowany do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini.

Parlamentarzyści zwracają się też z apelem o ustalenie osób, odpowiedzialnych za zatrzymanie Sencowa i innych więźniów, oraz wzywają do objęcia ich indywidualnymi sankcjami.

Sencow, który pochodzi z Krymu, został aresztowany w Symferopolu i przewieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku został skazany na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowania zamachów terrorystycznych na Krymie, anektowanym przez Rosję w 2014 roku.

Reżyser odrzuca te oskarżenia. Twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny. O uwolnienie Sencowa niejednokrotnie apelowało międzynarodowe środowisko twórców filmowych.

14 maja Sencow ogłosił głodówkę, żądając uwolnienia z rosyjskich więzień wszystkich ukraińskich więźniów politycznych. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły. Od wielu dni sprawą zdrowia Sencowa zajmują się organizacje międzynarodowe i politycy. Jak poinformowała rosyjska obrończyni praw człowieka Zoja Swietowa, która spotkała się z ukraińskim reżyserem we wtorek, Sencow określa swój stan jako "przedkrytyczny".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)