"To jedno z najbardziej efektownych zjawisk astronomicznych w ciągu roku. Przy dobrej pogodzie można się spodziewać nawet setki +spadających gwiazd+ na godzinę. Chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnego oglądania tego widowiska" – powiedział PAP Marcin Biskupski ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Obserwacje odbędą się na Psiej Polanie w Parku Kasprowicza.

"Choć jest to właściwie centrum miasta, miejsce jest dobrze zaciemnione, co podczas obserwacji meteorów ma bardzo duże znaczenie" – wyjaśnił Biskupski. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia ze sobą koców lub leżaków i ciepłego ubrania.

Na miejscu będzie można podejrzeć niebo przez teleskopy, m.in. przez największy amatorski teleskop w Polsce - "Sowę" o średnicy 60 cm i wysokości 2 m. Obserwacjom towarzyszyć będą "mini-prelekcje" na temat zjawiska oraz filmy o tematyce astronomicznej.

Reklama

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Ziemia spotyka się z pozostawioną przez nią smugą gazu i pyłu, co powoduje zjawisko "spadających gwiazd".

Maksimum roju Perseidów obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. W ich przypadku radiant – miejsce, z którego zdają się wylatywać meteory, znajduje nad północno-wschodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Perseusza. Astronomowie radzą jednak "omiatać" wzrokiem całe niebo.

Szczecińskie obserwacje Perseidów na Psiej Polanie, w pobliżu Pomnika Czynu Polaków, rozpoczną się w niedzielę o godz. 21. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka