Jak przekazał PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn do zatrzymania doszło 25 lipca, a straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku działania całej grupy szacuje się na ponad 93 mln złotych.

"Paweł K. był nieformalnym nadzorcą jednej z firm pełniącej rolę tzw. słupa, zajmującej się fikcyjnym obrotem towarem. Podejrzanemu zarzuca się udział w grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, uszczuplanie podatku VAT oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach" - poinformował Żaryn.

Jak zaznaczył, podejrzany przyznał się do zarzucanych czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które są zgodne z dotychczas zgromadzonym materiałem dowodowym. Prokurator - przekazał Żaryn - zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego.

Reklama

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił, że Paweł K. jest 17 osobą podejrzaną w tej sprawie. "W lutym ABW zatrzymała Wojciecha S., formalnego prezesa spółki, nad którą faktyczne kierownictwo sprawował Paweł K. Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku działania grupy przestępczej szacuje się w chwili obecnej na kwotę co najmniej 93,5 mln zł" - przekazał Żaryn.

Dodał, że podczas przeszukania w miejscu zamieszkania podejrzanego, zabezpieczono dokumenty związane z podmiotami występującymi w sprawie, a także środki odurzające. Sprawa ma charakter rozwojowy, a nadzór nad nią sprawuje Prokuratura Regionalna w Łodzi. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Aleksander Główczewski