Na polecenie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila w Phenianie otworzono pierwszą włoską restaurację - donosi wydawana w Japonii gazeta "Choson Sinbo".

"Generał Kim Dzong Il powiedział, że obywatele Korei Północnej powinni mieć dostęp do sławnych na całym świecie dań. Wówczas wezwał do utworzenia restauracji specjalizującej się w kuchni włoskiej" - wyjaśnił genezę restauracji jej menedżer Kim Sang-Soon.

Restauracja działa już od grudnia i według "Choson Sinbo" cieszy się ogromną popularnością

Kucharzom zatrudnionym w restauracji początkowo nie udawało się odtworzyć smaków włoskiej kuchni, więc zostali wysłani na szkolenia w Rzymie i Neapolu. Z Włoch importowane są też kluczowe składniki - podaje uważana za sprzyjającą reżimowi w Phenianie gazeta.

Korea Północna boryka się z chronicznym niedoborem żywności. Szacuje się, że z powodu klęski głodu pod koniec lat 90. zginęło tam milion osób.

Mimo to, Kim Dzong Il znany jest ze swoich upodobań kulinarnych i nie szczędzi wydatków na ich pielęgnowanie. Jak przypomina agencja AFP, przed kilkoma laty włoski kucharz ujawnił, że uczył oficerów północnokoreańskiej armii przyrządzania pizzy, żeby mogli spełniać zachcianki lidera KRLD.