Obchody 608. rocznicy zwycięskiej bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim odbyły się w sobotę na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. W uroczystym apelu wzięły udział oddziały wojskowe i uczestnicy harcerskiego Zlotu Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Apel Grunwaldzki i złożenie wieńców przy Pomniku Zwycięstwa Grunwaldzkiego były głównym punktem oficjalnych uroczystości zorganizowanych w rocznicę bitwy z 1410 roku. Uczestnicy obejrzeli defiladę z udziałem kompanii honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego i odegraną przez rekonstruktorów z bractw rycerskich, historyczną scenę wręczenia przez krzyżackich heroldów, dwóch nagich mieczy królowi Władysławowi Jagielle.

W uroczystościach wzięli udział członkowie ZHP uczestniczący w 47. Zlocie Grunwaldzkim, który jest największą doroczną letnią imprezą harcerską. Tym razem przyjechało ponad 1 tys. harcerzy z całego kraju. Przez tydzień obozowali w miasteczku zlotowym, brali udział w warsztatach kaligrafii, dawnego rzemiosła, strzelania z łuku czy walki na miecze.

Podczas sobotniego apelu 77 drużynom nadano odznaki i tytuły drużyn grunwaldzkich.

Tegoroczny zlot odbywa się pod hasłem "Z dziada, pradziada...". "Takie hasło ma oznaczać, że chcemy wrócić do korzeni, żeby młode pokolenie w przyszłości kultywowało nurt patriotyczny i pamiętało o wydarzeniach historycznych" - powiedziała PAP harcmistrz Dorota Jeżowska-Olszewska z Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP, przewodnicząca Ogólnopolskiego Ruchu Programowo-Metodycznego Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich.

Mimo deszczowej pogody pod Grunwald przyjechały tysiące turystów, którzy chcą obejrzeć popołudniową inscenizację bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi ok. 1,3 tys. rekonstruktorów, którzy wcielą się w rycerzy obu walczących stron.

W ramach trwających do niedzieli Dni Grunwaldu odbywają się też turnieje walk rycerskich, pokazy i koncerty. Można zwiedzać obozowisko rycerskie oraz osadę kupców, w której ustawiono kramy z replikami średniowiecznych wyrobów rzemieślniczych i innymi historycznymi akcesoriami. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski