Nagrodę przyznały British Alumni Society BAS - Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich w Polsce i Oxford University Press. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie podczas finału cyklu akademickich debat oksfordzkich.

"Jestem nauczycielem od ponad 20 lat. Od samego początku zwykłe metody nauczania mnie nie satysfakcjonowały. Chciałem z moimi uczniami robić więcej, dlatego realizowałem z nimi projekty międzynarodowe, takie jak Socrates, Comenius, Erasmus" - powiedział Stępiński. "Staram się otworzyć przed moimi uczniami świat za pomocą znajomości języka angielskiego" - dodał.

Wraz ze swoimi uczniami Stępiński zrealizował wiele projektów międzynarodowych, w tym - dzięki technologiom informatycznym - wraz z ich rówieśnikami uczącymi się w innych krajach i na innych kontynentach. Swoim doświadczeniem od wielu lat dzieli się z innymi nauczycielami.

Reklama

Adam Stępiński jest trenerem kursów z wykorzystania nowych technologii, ekspertem European SchoolNet w Brukselii, trenerem kursów online programu eTwinning, ambasadorem programu eTwinning w województwie podkarpackim, autorem kursów e-learningowych na platformie Moodle i Learning Events online dla nauczycieli z krajów Unii Europejskiej i moderatorem Europejskiej Grupy Humanistycznej eTwinning.

Jest zdobywcą indywidualnej nagrody European Language Label, zwycięzcą w krajowym konkursie projektów eTwinning dla szkół ponadgimnazjalnych, zwycięzcą Gold Award w projektach Fundacji Europa-Azja i zwycięzcą w ogólnopolskim konkursie British Council w kategorii Autonomia Ucznia.

Stępiński jest też autorem wielu publikacji dla programu eTwinning w Europie i Polsce (motywowanie ucznia poprzez pracę projektową, komunikacja w projektach, narzędzia online do pracy projektowej) oraz serii artykułów metodycznych dla Fundacji Azja-Europa. Wśród wychowanków ma m.in. zwycięzców i laureatów Europejskiego Konkursu Językowo-Informatycznego.

W nagrodę nauczyciel roku będzie mógł odbyć staż w jednej z brytyjskich szkół. Analogiczne nagrody kapituła konkursu przyznała także dwojgu wyróżnionym nauczycielom, Jolancie Gradowskiej z zespołu szkolno-przedszkolnego w Udaninie i Michałowi Siwkowskiemu z publicznej szkoły podstawowej w Miłomłynie.

Celem nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS" jest podniesienie rangi nauczyciela poprzez pokazanie przykładów dobrej praktyki i najlepszych profesjonalistów w zawodzie, a tym samym wnieść wkład w jakość nauczania języka angielskiego w polskich szkołach. W 2016 roku nagrodę przyznano po raz pierwszy - otrzymała ją Jolanta Okuniewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie. W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie w woj. lubelskim.

British Alumni Society - BAS to organizacja powstała w 1999 r. zrzeszająca absolwentów brytyjskich uniwersytetów. Liczy ponad 550 członków, zarówno Polaków, jak i Brytyjczyków mieszkających w Polsce. (PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka