Reklama

Nad projektem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywanej też Konstytucją dla Nauki lub ustawą 2.0. pracuje Sejm. Przeciwko proponowanym rozwiązaniom od wtorku na Uniwersytecie Warszawskim trwa protest studentów zorganizowany przez Akademicki Komitet Protestacyjny. Protestujący opublikowali listę 11 żądań dotyczących reform uczelni. Chcą odrzucenia projektu ustawy w obecnym kształcie lub wprowadzenia do niego poprawek.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił w piątek w radiowej Trójce, że "jest pewien", że ustawa 2.0 zostanie przyjęta. "Takie są ustalenia w obozie Zjednoczonej Prawicy. Oficjalnego poparcia tej ustawie udzielił i Jarosław Kaczyński, i Zbigniew Ziobro" - podkreślił.

Zaznaczył też, że nie ma możliwości, by wejście w życie ustawy było przesunięte o rok. "2,5 roku konsultowaliśmy tę ustawę z bardzo szerokim gremium różnych środowisk, składających się na wspólnotę akademicką w Polsce" - oświadczył.

W sobotę w radiowej Trójce politycy PiS byli pytani o plany wobec tej ustawy. Na uwagę prowadzącej, że "zapadła polityczna decyzja, by ustawa 2.0 została przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu", aby - zgodnie z planem - zaczęła obowiązywać już "w nowym roku akademickim", wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał, że "taki jest plan". "I myślę, że zostanie on zrealizowany" – dodał.

Podkreślił też, że "ta ustawa przeszła bardzo szerokie konsultacje społeczne", bo - jak mówił - "to łatwa ustawa oczywiście nie jest". "Kompleksowe zreformowanie systemu szkolnictwa wyższego w Polsce, systemu finansowania również nauki - to nie jest łatwa sprawa" - ocenił.

"Wokół tych propozycji jakieś napięcia są, nie ukrywam, że również w moim klubie, i w związku z tym są wnoszone poprawki, ale wola jest taka, żeby przed wakacjami sejmowymi już ta ustawa była przegłosowana" - zadeklarował.

Zaznaczył też, że według większości rektorów uczelni wyższych, "ta ustawa powiększa autonomię uczelni", a najważniejsze organizacje studenckie nie przyłączają się do protestów, bo twierdzą, że "te rozwiązania są korzystne także dla studentów" . "Myślę, że te protesty, które się pojawiły, garstki studentów (...) są motywowane raczej politycznie" - ocenił.

Szef BBN Paweł Soloch, pytany z kolei, czy prezydent Andrzej Duda szykuje weto do tej ustawy, powiedział: "Nic mi na ten temat nie wiadomo". "Pan prezydent jest przekonany, że ta ustawa już z wszystkimi poprawkami będzie wkrótce finiszowała i wtedy będzie mógł zająć stanowisko" - powiedział. "Ta ustawa nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, także czekamy na wynik" - zaznaczył. (PAP)