O 8 punktów procentowych, do ponad 25 procent wzrosło poparcie dla prawicowej włoskiej Ligi - wynika z sondażu, opublikowanego w środę przez dziennik "Corriere della Sera". To jedyny tak wyraźny skok poparcia w porównaniu z rezultatem wyborów z marca br.
Reklama

W wyborach parlamentarnych przed prawie trzema miesiącami Liga otrzymała 17 proc. głosów, najwięcej w bloku centroprawicy pod wodzą Silvio Berlusconiego.

Sondaż Instytutu Ipsos wskazuje ponadto, że na niezmienionym poziomie ok. 32 proc. utrzymuje się poparcie dla antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd.

Jeśli rezultaty te potwierdzą się w przyspieszonych wyborach, które mają odbyć się w najbliższych miesiącach, oba ugrupowania miałyby większość w parlamencie. Podjęta przez nie próba utworzenia rządu zakończyła się w niedzielę fiaskiem.

Wzrost poparcia dla Ligi o kilka punktów procentowych odnotowano także w innych sondażach przeprowadzonych w ostatnich dniach.

Po kilkanaście procent Włochów deklaruje poparcie dla centroprawicowej Forza Italia i centrolewicowej Partii Demokratycznej.