Od powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie oficjalna wizyta szefa węgierskiego rządu Viktora Orbana. Uroczystość odbyła się przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Po ceremonii powitania zaplanowano spotkanie obu polityków, a następnie lunch roboczy z ich udziałem. Po rozmowach - na godz. 14 w Kancelarii Premiera - zapowiedziano spotkanie Morawieckiego i Orbana z mediami.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował PAP, że tematami rozmów premierów będą m.in. budżet UE, polsko-węgierskie relacje bilateralne, a także polityka migracyjna. Szef KPRM podkreślił, że wizyta premiera Węgier będzie pierwszą wizytą w Polsce po kolejnych wygranych przez Fidesz wyborach.

Szef KPRM powiedział, że w trakcie wizyty w Warszawie premier Węgier złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

O godz. 15 premier Orban zostanie przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że prezydent jest zainteresowany dyskusją o planach politycznych rządu premiera Orbana na kolejną kadencję, szczególnie w kontekście polityki europejskiej i współpracy regionalnej w ramach Trójmorza i Grupy Wyszehradzkiej.

Poza spotkaniem z prezydentem oraz premierem planowane jest także spotkanie szefa węgierskiego rządu z marszałkami: Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim.

Poprzednie spotkanie premiera Morawieckiego z Viktorem Orbanem miało miejsce w kwietniu w Budapeszcie podczas odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej "Memento-Smoleńsk". W spotkaniu przed odsłonięciem pomnika oraz w samej uroczystości wzięli wówczas udział prezes PiS Jarosław Kaczyński i ministrowie rządu Morawieckiego; odbyło się ono przed wyborami na Węgrzech.

Po wygranych wyborach Viktor Orban podziękował za poparcie polskim przywódcom, a także swoim wyborcom, działaczom i wolontariuszom. "Chciałbym podziękować naszym polskim przyjaciołom, prezesowi Kaczyńskiemu i premierowi Morawieckiemu, że przyjechali i nas poparli" - oświadczył. Później na konferencji prasowej podkreślał, że podczas kampanii wyborczej otrzymał wsparcie z Bawarii i z Polski. "Te dwie relacje będą miały dla mnie szczególne znaczenie także w przyszłości" - zapowiedział Orban.