Chiński biznesmen z Makau Ng Lap Seng został w piątek skazany przez sąd federalny w Nowym Jorku na karę czterech lat pozbawienia wolności po tym, gdy w lipcu ubiegłego roku został uznany za winnego przekupstwa dwóch przedstawicieli ONZ.

Ng, który od 2015 roku przebywa w areszcie domowym na Manhattanie, został uznany przez nowojorski sąd za winnego łapówkarstwa oraz prania brudnych pieniędzy. Sędzia sądu dystryktowego Vernon Broderick nakazał również przepadek 1,5 mln dolarów, które stanowiły aktywa użyte do popełnienia przestępstwa, oraz zapłacenie grzywny w wysokości 1 miliona dolarów.

Prokuratorzy w zeszłym roku podczas procesu powiedzieli, że Ng przekazał ponad milion dolarów łapówki byłemu zastępcy przedstawiciela Dominikany przy ONZ Francisowi Lorenzo oraz byłemu przewodniczącemu Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Johnowi Ashe z Antigui i Barbudy.

Według prokuratorów prowadzących śledztwo Ng przy wsparciu dwóch przedstawicieli ONZ miał nadzieję zbudować w Makau centrum konferencyjne, które przekształciłoby dawną kolonię portugalską w "Genewę Azji". Centrum nie zostało nigdy wybudowane.

Lorenzo przyznał się do przekupstwa i prania brudnych pieniędzy, zeznając przeciwko Ng podczas procesu. Ashe, który został oskarżony o podobne przestępstwa, zmarł w 2016 r.