Od 1 maja na lotnisku w stolicy Czech, Pradze obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów. Zlikwidowane zostały palarnie w strefie tranzytowej. Zakaz palenia dotyczy także papierosów elektronicznych. Przed terminalami wyznaczono 14 miejsc dla palaczy.

"Spodziewam się, że liczba lotnisk, gdzie nie można palić, będzie rosła, więc chcemy wyjść na przeciw temu trendowi" – powiedział agencji CTK szef lotniska im. Vaclava Havla w Pradze Vaclav Rzehorz.

Wprowadzając całkowity zakaz palenia, władze portu lotniczego oceniły funkcjonowanie prowizorycznych palarni, które znajdowały się w strefie tranzytowej i wzięły pod uwagę skargi pasażerów. W przyszłych inwestycjach przewidziano wybudowanie palarni, które będą spełniały wszelkie prawne wymagania – napisała CTK.

Praskie lotnisko dołączyło do innych portów lotniczych, gdzie nie wolno palić tytoniu i elektronicznych papierosów. Takimi są lotniska w Wielkiej Brytanii, ponad 600 lotnisk w USA, gdzie już od roku 1990 r. nie można było palić podczas większości lotów. Od 2000 r. obowiązuje ogólnoświatowy zakaz palenia tytoniu na pokładach samolotów.

Pasażerowie o nowej regulacji na lotnisku w Pradze są informowani bezpośrednio w terminalach i na stronie internetowej.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)