Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał w czwartek kraje muzułmańskie do zjednoczenia przeciwko Stanom Zjednoczonym. Podkreślił, że Teheran nigdy nie da się zastraszyć Waszyngtonowi - podała irańska telewizja państwowa.

"Naród irański z powodzeniem opierał się próbom zastraszania ze strony Ameryki i innych aroganckich mocarstw i będziemy nadal się opierać (...)" - oświadczył Chamenei. "Wszystkie narody muzułmańskie powinny zjednoczyć się przeciwko Ameryce i innym wrogom" - wezwał.

Najwyższy irański przywódca skrytykował prezydenta USA Donalda Trumpa za jego wtorkową wypowiedź, że niektóre kraje na Bliskim Wschodzie "nie przetrwałyby tygodnia" bez ochrony ze strony USA.

"Takie uwagi są poniżające dla muzułmanów (...) Niestety w naszym regionie toczy się wojna między krajami muzułmańskimi. Zacofane rządy niektórych krajów muzułmańskich walczą z innymi krajami" - wskazał Chamenei, nie informując które państwa ma na myśli.

Jak zauważa agencja Reutera, Iran i Arabia Saudyjska od dawna rywalizują o wpływy w regionie od Iraku po Syrię i od Libanu po Jemen.