Grecja może wyjść z trzeciego pakietu ratunkowego jeszcze w tym roku, nie zwracając się o ostrożnościową linię kredytową zarezerwowaną dla tego kraju - oświadczył w czwartek w Atenach przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Szef KE pochwalił rząd Grecji za "doskonałe osiągnięcia" w sferze szerokich reform, do których wykorzystywane były fundusze ratunkowe.

"Chcemy dołożyć wszelkich starań, aby wyjście Grecji z programu ratunkowego było czyste i że nie będzie żadnej ostrożnościowej linii" kredytowej - powiedział Juncker po spotkaniu z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. "Nigdy nie byłem zwolennikiem polityki zaciskania pasa" - dodał.

Ze swej strony szef greckiego rządu oświadczył, że jego kraj może wyjść z trzeciego pakietu ratunkowego, nie zwracając się o ostrożnościową linię kredytową i nie podejmując więcej działań oszczędnościowych.

Cipras zaznaczył, że Grecja nie zamierza wycofać się z reform i jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów budżetowych na lata 2018-2020. Dodał, że Ateny i unijni pożyczkodawcy są również bliscy uzgodnienia ram, które pozwolą zmniejszyć ogromny dług jego kraju.

Od 2010 roku Grecja otrzymała 260 miliardów euro w ramach funduszy pomocowych. Jej ostatni program ratunkowy o wartości 86 mld euro, wygasa w sierpniu, a kraj nie chce linii kredytowej ze względu na warunki, jakimi może być obwarowana - wskazuje Reuters. Według agencji pozbycie się formalnej kontroli strefy euro byłoby postrzegane jako kluczowe polityczne osiągnięcie lewicowego rządu premiera Ciprasa.