PiS będzie proponować prezydentowi Andrzejowi Dudzie, aby w referendum konstytucyjnym zadać też inne pytania; nie tylko dotyczące zmian w konstytucji - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Karczewski, pytany w radiowych Sygnałach Dnia o "stan rozmów" między Prawem i Sprawiedliwością, a Kancelarią Prezydenta ws. zaproponowanego przez Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego, zapewnił, że w tej sprawie między oboma stronami "jest prowadzony dialog".

"Wczoraj rozmawiałem z panem ministrem Pawłem Muchą (pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konstytucyjnego). Myślę, że w przeciągu kilku tygodni podejmiemy ostateczną decyzje" - zapewnił marszałek Senatu.

Reklama

Poinformował, że rozmowy dotyczą głównie pytań, które - zdaniem Karczewskiego - nie powinny "wzbudzać wątpliwości". "Mamy przygotowane dodatkowe pytania, nie tylko dotyczące kierunków zmian w konstytucji, ale również pytania inne; będziemy proponowali panu prezydentowi, aby także znalazły się one w tym referendum" - mówił marszałek Senatu.

Jak mówił, jeśli prezydent będzie chciał przeprowadzić referendum to "najprawdopodobniej" zostanie ono zorganizowane.

Prezydent ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.