Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze, że otrzymał wiadomość od prezydenta Chin Xi Jinpinga, że jego spotkanie w Pekinie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem "poszło bardzo dobrze".
Reklama

Amerykański prezydent zastrzegł, że do czasu jego spotkania z Kimem USA utrzymają sankcje na Pjongjang.

"Otrzymałem wiadomość zeszłej nocy od XI JINPINGA, (prezydenta) Chin, że jego spotkanie z KIM DZONG UNEM przebiegło bardzo dobrze i że KIM nie może się doczekać spotkania ze mną. W międzyczasie i niestety, maksymalne sankcje i presja muszą być utrzymane za wszelką cenę!" - napisał Trump na swoim koncie.

W czasie zakończonej w środę nieoficjalnej wizyty w Pekinie przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył, że "sprawa denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego może zostać rozwiązana, jeśli Korea Południowa i Stany Zjednoczone odpowiedzą na nasze wysiłki dobrą wolą, stworzą atmosferę pokoju i stabilności, podejmując jednocześnie postępujące i zsynchronizowane środki na rzecz pokoju". Kim był cytowany w komunikacie chińskiego MSZ.

Pod koniec kwietnia Kim ma rozmawiać z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, a w maju – z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Na razie nie wyznaczono ani konkretnej daty ani miejsce spotkania Trumpa z Kimem.

Xi był pierwszym liderem zagranicznego państwa, z którym Kim się spotkał, odkąd w 2011 roku przejął władzę po swoim zmarłym ojcu Kim Dzong Ilu.