Sąd w Kijowie podjął w piątek decyzję o aresztowaniu szefa pozarządowego Centrum Wymiany Jeńców Wołodymyra Rubana na 60 dni bez możliwości kaucji. Koordynujący wymianę jeńców na wschodzie Ukrainy Ruban jest podejrzany o przygotowywanie aktów terrorystycznych.

Jak oświadczył sędzia, Ruban jest "podejrzany o przygotowywanie zbrojnych ataków na wyższych urzędników państwowych", w tym na prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę - podała agencja Interfax-Ukraina. Według sędziego Ruban rozważał użycie "wyrzutni rakietowych, granatników, broni strzeleckiej i ładunków wybuchowych", aby zaatakować dom Poroszenki i członków rządu.

Ruban został zatrzymany w czwartek podczas kontroli na wschodzie Ukrainy na linii rozgraniczenia między terenem kontrolowanym przez Kijów i regionem okupowanym przez separatystów. Ruban przewoził broń, w tym karabiny maszynowe i ładunki wybuchowe - powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), dodając, że służby obserwowały jego działania od pewnego czasu. Radio Wolna Europa informuje, że broń i amunicja były ukryte w przewożonych meblach.

Podczas spotkania z szefem SBU Wasylem Hrycakiem Poroszenko powiedział, że Ruban należał do siatki kryminalnej, która planowała zdestabilizować Ukrainę poprzez "brutalne ataki".

"Na Ukrainie planowano ogromne akty terrorystyczne" - stwierdził Poroszenko. "Ofiarami mogły paść tysiące cywilów, politycy, urzędnicy i deputowani" - dodał szef SBU.

Zdaniem Hrycaka "celem ogromnych ataków terrorystycznych w Kijowie miało być zdestabilizowanie sytuacji i ukazanie światowej społeczności Ukrainy jako +terytorium zupełnego chaosu+, (pokazanie) że trwa tu wojna domowa". Dałoby to argumenty do tego, by "europejscy partnerzy Ukrainy i inni sąsiedzi odwrócili się od Ukrainy" - podsumował szef SBU.

Ruban zapewniał przed sądem, że jest niewinny i nie wiedział o tym, że w meblach ukryto broń. Według doniesień Radia Wolna Europa na znak wsparcia dla Rubana do sądu przybyła Nadia Sawczenko, lotniczka wojskowa i deputowana do parlamentu Ukrainy, która niemal dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach.

Ruban, ukraiński generał rezerwy, jest szefem pozarządowej organizacji zajmującej się organizowaniem wymiany pomiędzy Kijowem a separatystycznymi republikami jeńców pojmanych podczas walk na wschodzie Ukrainy. (PAP)