Burzą w szklance wody nazwał szef resortu obrony Mariusz Błaszczak wniosek o kontrolę NIK w MON ws. wykorzystywania kart płatniczych w latach 2015-2017. Dodał, że z chęcią pokaże dokumenty dotyczące tego, jak wydawano pieniądze za czasów koalicji PO-PSL. Będzie to bardzo interesujące - mówił.

Poseł Piotr Misiło (Nowoczesna) złożył w środę wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o podjęcie kompleksowej kontroli w ministerstwie obrony narodowej. Kontrola ta ma objąć przede wszystkim wydatki dokonywane za pomocą kart płatniczych w MON w latach 2015-2017.

Mariusz Błaszczak pytany w TVP o komentarz w tej sprawie stwierdził, że "mamy do czynienia z kolejną burzą w szklance wody". Jak ocenił, postępują tak "totalnie przegrani ludzie opozycji". Dodał, że "z chęcią" pokaże dokumenty dotyczące tego, jak wydawano pieniądze za czasów koalicji PO-PSL. "To będzie bardzo interesujące" - zaznaczył.

Minister poinformował, że ze "sprawdzeń" przeprowadzonych w MON wynika, że "za czasów ministra (obrony Tomasza) Siemoniaka wydatki były wyższe, niż za czasów ministra (obrony Antoniego) Macierewicza". Przypomniał, że karty płatnicze zostały wprowadzone przez poprzednika ministra Siemoniaka, czyli ministra obrony Bogdana Klicha w 2010 roku.

Błaszczak zaznaczył, że po objęciu funkcji szefa resortu obrony podjął decyzję o zmniejszeniu o połowę liczby kart płatniczych w urzędzie ministra obrony narodowej, do liczby "minimalnej, potrzebnej w sytuacjach wyjątkowych".

Pod koniec lipca 2017 r. Misiło zwrócił się do MON z pytaniem, jaka jest liczba służbowych kart płatniczych i kredytowych w MON oraz o wielkość wydatków dokonywanych tymi kartami. W odpowiedzi ówczesny wiceszef MON Bartosz Kownacki napisał, że łączna liczba służbowych kart w 2016 r. wynosiła 832 (131 kart kredytowych i 701 kart płatniczych), natomiast w pierwszym półroczu 2017 r. było ich 733 (132 kredytowe i 601 kart płatniczych). Po tej informacji premier zadeklarował, że szef MON Mariusz Błaszczak zlecił audyt wszystkich działań zakupowych i zamówieniowych.

Zdaniem posła Misiło, kontrola NIK powinna zostać przeprowadzona pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności oraz powinna objąć przede wszystkim wydatki dokonywane za pomocą kart do dokonywania płatności bezgotówkowych w MON i w jednostkach podległych resortowi w latach 2015-2017, a także wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe dokonywane przesz ministra obrony narodowej w latach 2015-2018.(PAP)