Chiny poradzą sobie z systemowym ryzykiem finansowym – zapewnił w środę chiński minister finansów Xiao Jie na konferencji prasowej przy okazji trwającej w Pekinie sesji parlamentu. Zapowiedział przy tym zacieśnienie nadzoru nad zadłużeniem lokalnych rządów.

Władze ustalą na rozsądnym poziomie limity zadłużania się lokalnych rządów i będą przeciwdziałać "chaotycznemu finansowaniu" długu. "Przyjrzymy się każdemu przypadkowi nielegalnych działań" - zapewnił Xiao.

Opanowanie ryzyka finansowego i rosnącego zadłużenia, szczególnie wśród lokalnych rządów i państwowych przedsiębiorstw, stało się w ostatnich miesiącach jednym z priorytetów chińskich władz centralnych.

"Ktokolwiek zaciągnął dług, będzie za niego odpowiedzialny – powiedział Xiao. - Dzięki tym środkom i tej pracy zagwarantujemy, że nie będzie systemowego ryzyka".

Ministerstwo finansów szacuje, że w nadchodzących latach stosunek zadłużenia do PKB będzie się utrzymywał na stałym poziomie, takim jak w 2017 roku. Na koniec ub.r. chiński dług publiczny osiągnął 29,95 bln juanów (4,73 bln USD), a stosunek zadłużenia do PKB spadł od 2016 roku z 36,7 do 36,2 proc.

Xiao powtórzył też zapowiedzi premiera Li Keqianga, że w tym roku zmniejszone zostaną obciążenia podatkowe i pozapodatkowe dla biznesu. Dotyczy to szczególnie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów – powiedział.

Podkreślił też wagę współpracy z ministrami finansów krajów uczestniczących w chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku, która zakłada budowę i modernizację korytarzy transportowych między Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki.

Od poniedziałku w Pekinie trwa sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), czyli chińskiego parlamentu. W niedzielę posłowie będą głosować nad reformą konstytucji, która zlikwiduje limit dwóch kadencji dla prezydenta kraju i umożliwi Xi Jinpingowi sprawowanie tej funkcji bezterminowo.

Podczas sesji, która potrwa do 20 marca, mianowani zostaną również nowi wicepremierzy i nowy prezes Ludowego Banku Chin – chińskiego banku centralnego.