Pakistańska grupa nie wejdzie na Nanga Parbat - podał profil "Pakistan Mountain News" na Facebooku.

Facebookowy profil "Pakistan Mountain News" poinformował, że grupa, która miała wejść na Nanga Parbat z misją uratowania lub zniesienia ciała Tomasza Mackiewicza, nie wyruszy do akcji. W oświadczeniu czytamy, że "okno czasowe na wyprawę ratunkową zostało zamknięte".

Jednym z członków ekipy ratowniczej miał być Pakistańczyk Hassan Jaan, doświadczony himalaista, który w 2014 roku zdobył K2.

Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz - jak wynika ze słów Revol - zdobyli szczyt Nanga Parbat, ale przy zejściu musiała opuścić Tomasza Mackiewicza ze względu na jego stan. Francuzka zeszła sama do niżej położonych obozów. Tam dotarła do niej ekipa ratunkowa polskich himalaistów, którzy przerwali wyprawę na szczyt K2. Adam Bielecki i Denis Urubko sprowadzili Francuzkę na dół. Na górze pozostał jednak Tomasz Mackiewicz.

Początkowo pojawiły się doniesienia, że Polacy ruszą jeszcze raz na Nanga Parbat, ale - jak poinformował "Polski Himalazim Zimowy", akcja taka była niemożliwa. "W związku z pojawiającymi się informacjami nt. organizowanej kolejnej wyprawy poszukiwawczej informujemy, iż nikt z uczestników wyprawy poza kierownictwem wyprawy na K2 nie jest upoważniony do omawiania warunków, organizowania i przeprowadzania akcji ratunkowej i poszukiwawczej w masywie Nanga Parbat. Na dzień dzisiejszy kierownictwo wyprawy nie widzi możliwości przeprowadzenia jakiejkolwiek akcji w masywie Nanga Parbat" - czytamy w komunikacie.

W poniedziałek profil "Pakistan Mountain News" na Facebooku podał, że planowana jest akcja poszukiwawcza z udziałem ośmioosobowej ekipy lokalnych wspinaczy i tragarzy.