Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew znalazł się na tzw. liście Putina opublikowanej przez władze USA.

Tzw. lista Putina to wykaz osób które - zdaniem administracji USA - wzbogaciły się lub uzyskały wpływy dzięki powiązaniom z prezydentem Rosji.

Listę opublikowano w nocy z poniedziałku na wtorek przez władze USA. Znalazły się na niej nazwiska 114 polityków i 96 oligarchów powiązanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowała agencja AP.

Oprócz Miedwiediewa na liście są m.in. rosyjscy biznesmeni Roman Abramowicz, Jewgienij Kaspierski, Oleg Deripaska i Wagit Alekperow .

Lista została ogłoszona na żądanie Kongresu USA, aby ukarać Rosję za ingerowanie w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Jak piszą amerykańskie media na liście znaleźli się praktycznie wszyscy ministrowie rządu Federacji Rosyjskiej. Wszystkie te osoby mogą stać się potencjalnym celem nowych sankcji USA - twierdzi portal RB.

RBK podkreśla, że na liście znaleźli się przedstawiciele struktur siłowych władz Rosji: sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, minister obrony Siergiej Szojgu, prokurator generalny Jurij Czajka, szef Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin i dowódca gwardii narodowej (Rosgwardii) Wiktor Zołotow.

Przedstawiciel Patruszewa Jewgienij Anoszyn powiedział RBK, że obecność na amerykańskiej liście nie będzie miała wpływu na pracę Patruszewa jako szefa Rady Bezpieczeństwa.

Obok ministrów na liście jest - jak podkreśla dziennik "Wiedomosti" - również całe kierownictwo administracji (kancelarii) prezydenta Rosji, podobnie jak jego doradcy.

Abramowicz to bardzo wpływowy rosyjski oligarcha, najbardziej znany jako właściciel angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. Kaspierski jest założycielem i szefem firmy Kaspersky Lab, produkującej oprogramowanie antywirusowe.

Deripaska to rosyjski biznesmen zwany "królem aluminium", uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Z kolei Alekperow jest prezesem Łukoilu, drugiego największego koncernu naftowego w Rosji.