Do obydwu zatrzymań doszło w styczniu tego roku na opolskim odcinku autostrady A4. W pierwszym przypadku w ręce funkcjonariuszy KAS wpadła ciężarówka, która według dokumentacji miała przewozić rozpuszczalnik. Już pobieżna kontrola wskazała, że w zbiornikach mieszczących 26 tysięcy litrów jest olej napędowy. Kierowca transportu zapewniał, że nie wie, co przewozi, a zleceniodawca kursu przekazał mu już zaplombowaną ciężarówkę.

Także w drugim przypadku uwagę kontrolerów wzbudził transport przewożony ciężarowym MAN-em. Podczas szczegółowej kontroli okazało się, że pod plandeką przewożone jest 26 tys. litrów cieczy, która w żaden sposób nie przypominała deklarowanego w dokumentach przewozowych rozpuszczalnika bez zawartości alkoholu. Po stwierdzeniu, że w zbiornikach jest najprawdopodobniej nielegalny olej napędowy, transport został zatrzymany, a próbki cieczy przekazane do laboratorium. Obecnie trwają działania mające na celu ustalenie nadawców i adresatów transportów.

W obydwu przypadkach, jeżeli podejrzenia okażą się uzasadnione, za przestępstwa opisane w kodeksie karno-skarbowym, sprawcom grozi kara grzywny do 20 mln złotych, do trzech lat pozbawienia wolności, lub obie kary łącznie. (PAP)

Reklama

Marek Szczepanik